Tanzania

Słonie na sawannie w Tanzanii.
 

Odkryj Tanzanię - odzwierciedlenie piękna Afryki!

Wycieczka do Tanzanii może zawierać różnego typu atrakcje, od safari i wędrówki górskiej, do wypoczynku na plaży i szaleństwa w wielkim mieście. Z pewnością nadarzy się okazja, by zobaczyć Kilimandżaro i Serengeti na północny kraju, szympansy w Parku Narodowym Gombe Stream w zachodniej Tanzanii i plaże Zanzibaru na wschodzie. Pojedź do Tanzanii z KILROY'em!

Podróż po Tanzanii powinna rozpocząć się od wizyty w Dar es Salaam - stolicy Tanzanii. Dar es Salaam to fascynująca mieszanka afrykańskiej, arabskiej i indyjskiej kultury. Nazwę, pochodzącą z języka arabskiego, można przetłumaczyć na coś w rodzaju "portu pokoju". Nie do końca odzwierciedla ona charakter miasta, gdyż Dar es Salaam jest sporym, gwarnym miastem, oferującym dużo atrakcji dla podróżników.

A zatem wyobraźcie sobie, że dotarliście do Tanzanii. Jak najlepiej rozpocząć dzień? Odwiedźcie gigantyczny rynek Kariakoo, który jest największym targiem w Tanzanii pełnym egzotycznych produktów oraz niezwykle pysznego i świeżego jedzenia. Później zróbcie małą wycieczka na Mbudya Island, która zapewni Wam prawdziwą ucztę dla oczu, a wieczorem koniecznie udajcie się do jednego z klubów w Dar es Salaam, by potańczyć z mieszkańcami w rytmach afrykańskiej muzyki. Jeśli marzycie o spokojnych wakacjach na plaży, zarówno na północ i na południe od miasta, znajduje się wiele przytulnych wiosek, gdzie panują idealne do tego warunki.

Północna Tanzania: przyroda, dzika natura i trekking

W północnej Tanzanii znajdziecie wszystko to, co jest uważane za esencję Afryki. Jest to niepowtarzalna okazja, by na własne oczy zobaczyć niezwykle bogatą faunę i florę tego miejsca. Chyba nie trzeba wspominać, że Tanzania jest domem jednego z najpopularniejszych szczytów świata - Kilimandżaro.  Odwiedzając Tanzanię sugerujemy wzięcie udziału w wędrówce na ten szczyt. Będzie to przeżycie jedyne w swoim rodzaju! Spektakularne widoki będziecie mogli podziwiać nie tylko na wierzchołku góry, ale już w trakcie trasy. Aby dotrzeć na dach Afryki, będziecie mieli do wyboru kilka szlaków, które będziecie mogli dobrać w zależności od Waszej kondycji, stopnia trudności podejścia czy długości trasy.

Parki narodowe i safari w Tanzanii

Północna Tanzania zapewnia dużo możliwości doświadczenia najbardziej fascynującej przyrody w Afryce - na przykład podczas safari. Polecamy Park Narodowy Serengeti lub mniejszy - Park Narodowy Arusha. Arusha położony jest na 137 kilometrach kwadratowych między Kilimandżaro i Mount Meru, i oferuje zupełnie inną faunę i florę niż Park Narodowy Serengeti z powodu różnic wysokości w położeniu. W parku znajdują się również sawanny i lasy, krater Ngurdoto, jeziora Momela i Mount Meru.

W Parku Arusha, istnieje możliwość, aby wziąć udział w safari i doświadczyć niesamowitej lokalnej przyrody. Będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, np. zebry, bawoły, słonie, hieny, żyrafy, antylopy oraz wiele gatunków małp i ptaków. A przy odrobinie szczęścia, może uda Wam się zobaczyć nawet lamparta. Inną opcją jest safari w Parku Narodowy Lake Manyara, który słynie z obecności hipopotamów i flamingów. miejsce to jest również znane z obecności lwów, które spędzają większość czasu wylegując się na akacjach.

Zachodnia Tanzania: Szympansy w Gombe

Jeśli podróżujecie po zachodniej części Tanzanii, koniecznie sugerujemy odwiedzenie słynnego Parku Narodowego Gombe Stream, by poznać miejscowe szympansy. Park znajduje się niedaleko granicy z sąsiednim Burundi, w pobliżu jeziora Tanganika, więc  łódź jest jedynym sposobem, aby się tam dostać.

Wielu zna historię o Jane Goodall, która zajmuje się badaniem zachowań szympansów od 1960 roku. Jej imieniem zostało również nazwane centrum badawcze w Gombe, gdzie można odwiedzić wspomniane szympansy. Istnieje tam też szansa, że spotkacie Fifi, samicą szympansa, którą miała zaledwie trzy lata, kiedy Jane Goodall rozpoczęła swój projekt w 1960 roku.

Oprócz słynnej populacji szympansów, możliwe jest również zobaczenie pawianów i innych gatunków małp. Park także obfituje w około 200 rodzajów ptaków. By dodatkowo nacieszyć się dziką naturą, w Gombe istnieje wiele możliwości zakwaterowania, np. w domkach lub na kampingach.

Dzika, odległa Tanzania: Kalambo i Katavi

W pobliżu jeziora Tanganika, obok granicy z Zambią, znajdują się imponujące wodospady Kalambo. Wodospady te mają 235 metrów wysokości, co czyni je jednymi z najwyższych w Afryce. Większość podróżujących odwiedza Kalambo przy okazji wizyty w Parku Narodowym Katavi. Będąc tam będziecie mieli ponad 4000 kilometrów kwadratowych dla siebie, a tym samym bardzo dobrą okazję, aby zobaczyć dzikie zwierzęta.

Kontakt