San Francisco

Budynki w centrum San Francisco.
 

Odkryj San Francisco - Flower power, pokój i miłość.

Powiązane

San Francisco pojawia się jako gwiazd filmowa w setkach amerykańskich filmów. Nietrudno się dziwić: miasto ma do zaoferowania niemal wszystko… Posiada doskonałe położenie, malowniczą topografię, wiosenny klimat, a co najważniejsze, mieszkańców znanych z otwartości i różnorodności kulturowej.

San Francisco znajduje się w Kalifornii na półwyspie o tej samej nazwie. Po zachodniej stronie, miasto otacza otwarty Pacyfik, a po wschodniej  mamy nieco spokojniejsze San Francisco Bay.

San Francisco jest miastem o wyjątkowo przyjemnym klimacie. Jednak jest ono najbardziej znane ze swoich stromych i malowniczych uliczek. Najwyższy punkt miasta sięga 285 m.n.p.m., co przy najniższym punkcie 0 robi dużą różnicę. Jak sami widzicie, wzniesienia w San Francisco to nie żarty – można się tutaj nieźle zmęczyć przechadzając się po miejskich ulicach.

Alternatywą jest przejażdżka kolejką linową, która daje możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów z jeszcze wyższej perspektywy.

San Francisco - znane spoty 

San Francisco jest jednym z tych miast, w którym nie sposób się nudzić. Jak wiadomo, posiada ono charakterystyczne punkty rozpoznawalne na całym świecie. Jednym z nich jest oczywiście Golden Gate Bridge. Ten symbol San Francisco został wybudowany w roku 1937 i był najdłuższym mostem na świecie do 1964 roku. 

Większość przewodników turystycznych poleca zwiedzić Fisherman's Wharf, czyli nowoczesną część portu pełną wielu restauracji, atrakcji turystycznych oraz sklepów z pamiątkami. Należy jednak pamiętać, że jest to miejsce wyjątkowo popularne i przeważnie jest tam bardzo tłoczno.

Historyczne Alcatraz to mała wyspa znajdująca się nie daleko od lądu. Do 1963 roku znajdowało się tam słynne więzienie federalne. Dzisiaj, wyspa jest równie popularna, ale jako teren rekreacyjny. Są tam również latarnia morska oraz muzeum. Na wyspę można się dostać promem, który wyrusza z Pier 33. Należy jednak pamiętać, by nabyć bilety z wyprzedzeniem, bo sprzedają się one się jak ciepłe bułeczki.

Multikulti

Jednym z przystanków w San Francisco powinna być dzielnica Haight - Ashbury, gdzie w 1968 roku narodziło się słynne lato miłości ("Summer of Love 1968"). Miejsce to jest nadal najbardziej kolorowym, rozrywkowym i hipisowskim miejscem San Francisco. Dzielnica jest bardzo autentyczna i można tu znaleźć wiele klimatycznych miejsc: butików vintage, sklepów muzycznych, kawiarni, salonów tatuażu oraz całą masę innych miejscówek z charakterem. Polecamy wstąpić do niezależnego Amoeba Records, który dysponuje największym na świecie zbiorem płyt. Atmosfery Haight - Asbury nie można nie kochać!

Chinatown zawsze było ikoną San Francisco. Jest to zabytkowa dzielnica założona w 1850 roku, która jest domem dla największej azjatyckich populacji w Stanach Zjednoczonych. Architektura oparta jest na tradycyjnym chińskim stylu budowlanym, a każdy zakątek tego miejsca jest bardzo autentyczny. Jeśli planujecie podróż do San Francisco w styczniu, nie powinniście opuścić przyłączenia się do świętowania chińskiego Nowego Roku, czyli bajecznej parady przechodzącej wzdłuż Grant Avenue.

The Financial District jest biznesową dzielnicą miasta, gdzie znajdują się główne siedziby wielu firm. Przypomina ona trochę Manhattan, aczkolwiek budynki są tam o wiele niższe, gdyż mieszkańcy San Francisco nie chcą zabudowywać miasta wielkimi drapaczami chmur. Tak jak na Manhattanie, znajduje się tam wiele butików, szczególnie na palcu Union Square, jak również ogromnych centrów handlowych, takich jak Crocker Galleria lub Embarcadero. Jednym słowem: jest to miejsce, gdzie można zarobić wielkie pieniądze, jak również je wydać.

Castro jest dzielnicą zamieszkałą przez osoby LGBT, która jest niezwykle przyjaznym i tolerancyjnym dystryktem (podobnie jak i całe miasto). W 1920 roku, dzielnica zamieszkana była przez wiele osób pochodzenia skandynawskiego, skąd nazwana została Little Scandinavia. Był to także region typowo robotniczy, który z czasem zaczął wchłaniać kontrkulturę, a następnie podczas "Lata miłości", został przeistoczony w dzielnicę gejowską i zyskał też charakter bardziej polityczny. To właśnie tutaj Harvey Milk, jako jeden z pierwszych polityków w USA otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, walczył o równość i prawa dla gejów. Dzisiaj jest to niezwykle ciekawa dzielnica, która jest też przy okazji jednym z najlepszych miejsc na zakupy w ciągu dnia i nocną imprezę. Powodów, dla których warto ją odwiedzić jest wiele – jednym z nich jest ekstrawagancka i wesoła parada równości podczas Gay Freedom Day.

San Francisco aktywnie

Fale w Kalifornii należą do bardzo wysokich, dlatego doradza się wskoczenie na deskę tym bardziej doświadczonym surferom (szczególnie w rejonie Ocean Beach).

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, można też pożaglować, wypożyczyć rower lub rolki. Te ostatnie będą też świetnym sposobem do poruszania się po mieście.

Życie kulturalne i nocne San Francisco

Jeśli chodzi o życie kulturalne, należy przygotować się na podejmowanie trudnych decyzji, gdyż ma tu miejsce bardzo wiele wydarzeń, koncertów i festiwali. W ofercie kulturalnej znajduje się też cała masa galerii sztuki, teatrów, muzeów… Wasze kubki smakowe też zostaną mile podrażnione dzięki pysznemu jedzeniu: w San Francisco lista barów i restauracji oferujących niemal wszystkie rodzaje kuchni świata jest baaardzo dłuuuga!

San Francisco tętni życiem nocnym! Klubów, barów, pubów jest do wyboru, do koloru: jesteśmy pewni, że imprezowa strona miasta Was nie zawiedziecie. 

Cenne rady dotyczące podróży po Kaliforni

Road trip po Kaliforni

Miasta takie jak Oakland, Berkeley czy San Jose nie są położone daleko od San Francisco, a zdecydowanie warte są odwiedzin. Oprócz tego polecamy wybrać się do Wine Country i niesamowitego Parku Narodowego Yosemite. Najłatwiejszą i najbardziej opłacalną formą przemieszczania się jest samochód, który oczywiście najlepiej wynająć. Możecie przemieszczać się wzdłuż trasy Highway 1, biegnącej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Podróż najlepiej zacząć w San Francisco i skończyć w Los Angeles lub odwrotnie. Po drodze można spodziewać się bajecznych krajobrazów. Podróż taka powinna zająć co najmniej około tygodnia, ale dokładne zaplanowanie zależy od Waszych preferencji. 

San Francisco - zaplanuj swoją kolejną podróż!

Znajdź tanie bilety lotnicze oraz ekscytujące wycieczki i atrakcje.

Kontakt