Szanghaj

Nowoczesna panorama w Szanghaju.
 

Szanghaj - najbardziej nowoczesne miasto Chin

Zwiedzanie Szanghaju jest niesamowitym doświadczeniem. Już po opuszczeniu lotniska, dostrzeżecie, że jest to ultranowoczesne, futurystyczne i niezwykle ekscytujące miasto. Szanghaj z powodzeniem można określić jako miasto kontrastów, łączącym tradycje z nowoczesnością. Jest to najbardziej rozwinięte chińskie miasto na wzór zachodni, robiące ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających.

Pudong - nowoczesna dzielnica Szanghaju

Duma Chin – Szanghaj, jest miastem które przeszło bardzo dużo zmian w relatywnie krótkim czasie. Miasto dzieli się na dwa główne obszary: Pudong i Puxi. Jeszcze w 1990 roku, Pudong był nadal obszarem niezagospodarowanym. Teraz, zaledwie 20 lat później, Pudong jest dynamiczną metropolią pełną imponujących wieżowców tj. Jin Mao Tower (jeden z najwyższych budynków świata), Ba Bai Ban (największe centrum handlowe w Azji), słynna wieża telewizyjna Oriental Pearl Tower, czy gigantyczne oceanarium Shanghai Ocean Aquarium. Patrząc w górę, człowiek nie jest w stanie sięgnąć wzrokiem szczytów tych drapaczy chmur, a panoramy widocznie z najwyższych pięter zapierają dech w piersiach i przyprawiają o dreszcze.

Wierza Telewizyjna Oriental Pearl Tower i Rzeka Huangpu w Szanghaju

Puxi - poznaj historię Szanghaju

Puxi to dzielnica, która jest nieco bardziej różnorodna od Pudong, szczególnie jeśli chodzi o architekturę i atmosfer꣹czy ona w sobie style kolonialne oraz nowoczesne. Wzdłuż rzeki, która dzieli Pudong i Puxi leży bulwar nadmorski zwany Bund / Waitan. Wzdłuż niego znajdują się ekskluzywne butiki, restauracje, bary, kluby nocne, budynki i międzynarodowe bankiBulwar cechuje również imponująca architektura, będąca mieszanką baroku, historyzmu i gotyku. Obok Bund znajduje się również bajeczny Huangpu Park.  Spacerując o poranku można tam natrafić na starszych mieszkańców Szanghaju uprawiających tradycyjny sport Tai Chi. Wieczorami natomiast, park jest bajecznie oświetlony, co również jest warte zobaczenia. Warto udać się również na przechadzkę po Parku Ludowym i Yu Garden, który jest imponującym 400-letnim ogrodem.

Ogród Yu Yuan w Szanghaju

Podróż do Szanghaju - uczta dla miłośników zakupów

Bogata oferta dostępnych butików, sklepów i rynków na pewno zaskoczy niejednego zakupoholika. Wybór jest tak duży, że istnieje prawdopodobieństwo, iż trzeba będzie wykupić dodatkową walizkę, by wypełnić ją zdobyczami. Poszukując markowych rzeczy, polecamy wybrać się w takie obszary jak Nanjiung Road i Huahi Road. Tochę tańszą alternatywą może być Koncesja Francuska, gdzie gubiąc się w małych uliczkach macie gwarancję znalezienia wielu oryginalnych rzeczy. Taikan jest kolejnym miejscem, gdzie znajduje się wiele sklepów i butików. W Szanghaju znajduje się również mnóstwo rynków – jeśli posiadacie umiejętność targowania się, będziecie ją tutaj mogli wyćwiczyć do perfekcji. Królującym wśród mieszkańców i turystów rynkiem był Xiangyan, lecz niestety został zamknięty w 2006 roku. Niektóre stragany można jednak znaleźć na Nazheng Plaza 580 na Nanjing Road. 

Szanghaj - idealne miejsce dla miłośników jedzenia

Podczas wizyty w Szanghaju, można znaleźć właściwie każdy rodzaj kuchni. By spróbować prawdziwej chińszczyzny, warto jest wybrać się do restauracji "1221", znajdującej się pod adresem: Yanan Xi Lu 1221. Mimo, że zawsze znajdzie się tam wielu turystów, jedzenie jest wciąż doskonałe, więc ich obecność przestaje mieć większe znaczenie. Warto pamiętać jednak, aby zarezerwować stolik z wyprzedzeniem, gdyż "1221" jest dość popularnym miejscem. Kolejną wartą wizyty restauracją jest Hunan Xiangcun Fengwei. Restauracja ta słynie z wyśmienitej kuchni hunańskiej i jest trochę tańsza od poprzedniej. Jeśli nie uda Wam się zarezerwować stolika w jednej z tych restauracji, nie ma się czym martwić, na tej samej ulicy znajduje się jeszcze sporo innych dobrych miejsc. Warto również odwiedzić South Beauty, luksusową knajpkę z bardzo orginalnym wnętrzem, serwującą ostre dania z kuchni syczuańskiej - znajduje się ona przy ulicy Taojiang Lu.

Podróż do Szanghaju oznacza również dobrą imprezę

Życie nocne w Szanghaju jest tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto jest wypełnione jazzowymi barami, pubami, klubami, salami koncertowymi, czy luksusowymi salami bankietowymi. Godny polecenia jest clubbing na słynnej promenadzie Bund, gdzie możesz liczyć na bogatą ofertę klubów, w których grają jedni z najbardziej rozpoznawalnych DJów. Innymi opcjami na zabawę może też być wizyta na Attice lub La Coast, skąd z ogromnych tarasów rozciągają się niesamowite widoki. Wielkie parkiety i występy na żywo są wystarczającymi argumentami by zaszaleć w Szanghaju. Jeśli preferujecie trochę spokojniejsze klimaty, warto jest wybrać to Barbadossa Lounge, który znajduje się w Parku Ludowym. Dzięki luksusowemu arabskiemu wystrojowi, wizytorzy mogą poczuć się iście królewsko. Jest to obecnie najbardziej popularne i modne miejsce, które trzeba odwiedzić, by doświadczyć prawdziwego życia nocnego Szanghaju.

Shanghai o zachodzie słońca

Transport w Szanghaju

Najtańszą, najskuteczniejszą i najszybszą formą transportu w Szanghaju jest  podziemne metro. Jeśli próbujecie dostać się do miejsca, gdzie metro nie dociera, wtedy najlepiej wziąć autobus lub taksówkę. By przemieszczać się pomiędzy Pudong i Puxi, można podróżować autobusem, statkiem lub pieszo przez tunel. Inną alternatywą jest wejście na pokład pociągu magnetycznego Maglev. Porusza się on niewiarygodnie szybko, ale w związku z tym, trasa nie przewiduje zbyt wielu przystanków.

Jak sami widzicie, wyjazd do Szanghaju to podróż do futurystycznej globalnej metropolii, która ma wiele do zaoferowania zarówno dla osób lubiących tradycję jak i nowoczesność.

Chcesz odwiedzić Shanghai?
Napisz do nas!

Szanghaj - zaplanuj swoją kolejną podróż!

Znajdź tanie bilety lotnicze oraz ekscytujące wycieczki i atrakcje.

Kontakt