Malediwy

Wyspy na Malediwach zapierają dech w piersiach.
 

Wakacje na Malediwach - krainie marzeń

Malediwy są bez wątpienia synonimem raju na Ziemi. Białe plaże, turkusowa woda, błękitne laguny, palmy kokosowe... Przy temperaturze około 30°C przez wszystkie dni w roku, pobyt na Malediwach jest istnym spełnieniem marzeń. Aby dopełnić opisu tego cudownego miejsca, warto dodać, że lokalna kuchnia jest przesmaczna, mieszkańcy przyjaźni, a panująca tu atmosfera urzeka od pierwszego wejrzenia.

Malediwy to kraj, który składa się z 1192 wysp, z których tylko 200 jest zamieszkanych. Jest to zarówno najmniejszy kraj azjatycki, jak również najmniejszy kraj, gdzie główną religią jest islam. Mówi się, że Malediwy należą do najpiękniejszych wysp tropikalnych na świecie. Jest to potwierdzone przez wiele osób, które je odwiedziły.

Wyspy zamieszkuje około 300 000 mieszkańców. Ponad 70 000 z nich to osoby pochodzące z zagranicy pracujące w branży turystycznej, a około 33 000 to nielegalni imigranci. Turystyka, jako przemysł, przybyła do Malediwów dopiero w 1972 roku i od tamtej pory bardzo szybko się rozwinęła - proces ten jest jednak regulowany przez rząd. Obecnie turystyka jest głównym źródłem dochodów, z dużym wyprzedzeniem sektora tradycyjnego - rybołówstwa, który wciąż jest głównym zajęciem mieszkańców.

Wyspy, na których kwitnie przemysł turystyczny, są bogate w rozrywki skierowane dla odwiedzających. Szczególnie w godzinach wieczornych można trafić na wiele przedstawień czy koncertów. Do popularnych atrakcji należą również nurkowanie oraz degustacja absolutnie pysznej, lokalnej kuchni, której głównym elementem są oczywiście ryby, głównie tuńczyk. W lokalnych potrawach można również poczuć naleciałości kuchni arabskiej czy indyjskiej.

Male - to tu zaczyna się pobyt w raju

Male, główne miasto Malediwów, jest jedną z najmniejszych na świecie stolic, zamieszkałą przez około 75 000 mieszkańców. Warto się tam wybrać i zobaczyć stare miasto, bazary czy targ rybny, gdzie można obejrzeć lokalne łodzie rybackie "dhonis". Przechadzając się po mieście, skierujcie się w stronę 400-letniej Friday Mosque, zwanej również jako Huskuru Miskiiy. Wybierzcie się również do centrum islamskiego, gdzie wielka złota kopuła meczetu podkreśla piękny widok miasta. Meczet jest bardzo imponujący - może pomieścić 5000 osób. W środku znajduje się biblioteka, sale konferencyjne i biura. Obok meczetu znajduje się Mulee-Aage, czyli stuletni pałac zbudowany przez sułtana Mohameda Shamsuddeen III. Obok niego mieści się Muzeum Narodowe. 

Pogoda na Malediwach

Na Malediwach możemy spodziewać się ciepłych temperatur i słońca przez cały rok. Średnia temperatura wynosi około 29-32 stopni. Kwiecień jest najgorętszym miesiącem, a grudzień najzimniejszym - tak "zimnym" jak polskie lato (sic!). Luty i styczeń są natomiast najbardziej suchymi miesiącami. Monsuny mają miejsce od maja do września. Podsumowując, najlepiej wybrać się na Malediwy między grudniem a kwietniem.

Wskazówki KILROY'a

Trzeba pamiętać, że Malediwy to kraj islamski - piątki i soboty to dni wolne od pracy, jednak niektóre sklepy będą nadal otwarte. Ponieważ wyspy są ośrodkiem turystycznym, ceny bywają bardzo wysokie. Kultura islamska nie wpłynie na Wasz wypoczynek, będziecie mogli wypić lampkę wina w restauracji i nosić ubrania, do jakich jesteście przyzwyczajeni. Malediwy to kraj, do którego najlepiej wybrać się w celach wypoczynkowych, szczególnie jeśli macie ochotę na trochę luksusu.

Europejczycy mogą na miejscu dostać wizę na 30 dni pobytu w kraju. Przed wyjazdem natomiast polecamy nabyć ubezpieczenie podróżne, gdyż każda najmniejsza ingerencja medyczna może być bardzo kosztowna. Na głównej wyspie Male znajdują się dwa szpitale, jednak w przypadku, gdy konieczna będzie poważniejsza opieka medyczna, istnieje konieczność leczenia w jednym ze szpitali w Indiach, na Sri Lance lub Singapurze.

 

Malediwy - zaplanuj swoją kolejną podróż!

Znajdź tanie bilety lotnicze oraz ekscytujące wycieczki i atrakcje.

Contact