Mongolia

Będąc w Mongolii, spotkasz mnóstwo przyjaznych mieszkańców oraz przeurocze dzieci.
 

Odkryj nienaruszone piękno Mongolii !

Mongolia jest niesamowicie ekscytującym i pięknym krajem. Dramatyczny charakter składa się z ekstremalnego klimatu, niekończącyh się trawiastych terenów, gór i pustyni, z któryh wszystkie są warte zobaczenia. Mongolia jest jednym z najmniej zaludnionych i najbardziej oddalonych na świecie krajów. Nie ma ta też za wielu turystów, dlatego wizyta w Mongolii będzie zdecydowanie czymś wyjątkowym.

Mongolia jest trzy razy większa od Szwecji, a zamieszkała jest jedynie przez 2.8 miliona mieszkańców, którzy posługują się językiem Mongolskim. Kraj składa się z 21 prowncji i graniczy z Rosją oraz Chinami, oraz oddalony jest 1.000 kilometrów od najbliższego wybrzeża. Niekiedy, Mongolia była największym krajem na świecie, rozciągając się od Morza Bałtykiego i Pacyfiku, aż do Zatoki Perskiej. Z czasem, Imperium Mongolskie zostało podzielone, a przez 200 lat, część kraju należała do Cesarstwa Chińskiego.

Stolica Mongolii – Ułan Bator

Stolica kraju, Ułan Bator jest położona na północnym wschodzie kraju. Jeśli planujecie się tam wybrać, polecamy wstąpić do Naturalnego Muzeum Historycznego. Muzeum może poszczycić się kolekcją wypchanych zwierząt oraz szkieletów dinozaurów, które zostały na pustyni Gobi. Koniecznie wybierzcie się również do największego w mieście klasztoru Gandan Khiid.

Jeśli chodzi o Mongolską kuchnię, składa się ona głównie z dań z wołowiny i jagnięciny. Jednym z sztandarowych dań mongolskich jest "Boodog". Jest to koza pieczona gorącymi kamieniami od środka.

Mongolia - Ułan Bator

Nienaruszone piękno Mongolii

Mongolia jest krajem pełnym kontrastów. Lata są krótkie i gorące, a temperatura sięga wtedy 40 stopni. Z drugiej strony, Mongolska zima jest ekstremalnie zimna i temperatura sięga nawet -30 stopni. Oprócz konstrastów pogodowych, Mongolia może poszczycić się zróżnicowanym krajobrazem. Mongolia pokryta jest niekończącymi się równinami, ogromnymi pustyniami (w tym największą na świecie - Gobi) wysokimi górami, ogromnymi lasami, krystalicznie czystymi jeziorami oraz bogatą dziką naturą. Piękne krajobrazy, połączon z ciekawą historią kraju, przyjaznymi mieszkańcami, oraz tradycyjami koczowników, sprawią iż podróż po Mongolii będzie ekstremalnie egscytująca.

Ruiny na pustynii Gobi

Nadzwyczajna Mogolska przyroda

Mongolia może zostać podzielona na dwa główne regiony. Północno-zachodni region cechuje się dużą ilością gór, szerokich rzek oraz wspaniałych jezior. Najdłuższym łańcuchem górskim są Góry Ałtajskie. Dzięki swojemu bogatu mineralnemu (złoto, srebro, miedź, żelazo) znane są również jako złote góry. Niedaleko znajdują się również stopa lodowcowa, w której źrodła mają rzeki Irtys, Ob oraz Yenisei. Oprócz ogromnych gór, region ten pokryty jest dolinami oraz lasami, w których łatwo możecie znaleźć agrest oraz czarną pożeczkę.

Region na południu jest domem jednej z największych pustyń na świecie, pustyni Gobi. Pustynia Gobi obejmuje większość południowej Mongolii i północnych Chin.

Żyj jak prawdziwy koczownik

Mongolia jest niesamowicie ekscytująca ponieważ styl życia jej meiszkańców totalnie odbiega od naszego. Najlepszym sposobem na doświadczenie lokalnej kultury oraz życia codziennego jest spędzenie kilku dni z Mongolskimi koczownikami.

Styl życia mongolskich koczowników jest ściśle powiązany z pięcioma rodzajami zwierząt: koniami, wielbłądami, bydłem, owcami i kozami. Przemieszczają się z miejsca na miejsce w oparciu o dostępność pastwisk dla swojego bydła. Dzięki koleji transmongolskiej wielu podróżnych ma możliwość robienia interesujących przystanków na całym terenie.

Przygoda w Tereldż

Tereldż jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Mongolii. W środku czeka Was niesamowita sceneria i mnóstwo atrakcji. Będziecie mieli tam szansę wędrować po zjawiskowych górach, jeździć na koniach, pływać w jeziorach lub spróbować raftingu! Po aktywnym dniu, polecamy posilić się kebabem i kozim mlekiem, jak na prawdziwego koczownika przystało!

Mongolia - Park Narodowy Tereldż

Nadaam Festival

Festiwal Nadaam to największe i najbardziej ekscytujące wydarzenie w Mongolii. Festiwal odbywa się w lipcu i trwa on przez trzy dni. Podczas festiwalu odbywają się między innymi zawody zapaśnicze, łucznictwo i wyścigi konne. Uczestnicy festiwalu biorący udział w różnych konkurencjach noszą stroje ludowe różnych grup etnicznych kraju. Festiwal obchodzony jest w całym kraju, ale największy jest w Ułan Baatar.

Potrzebujesz porady lub pomocy w organizacji podróży?
Napisz do nas!

Nasi konsultanci zawsze chętnie pomogą Ci zaplanować Twoją wielką przygodę w Mongolii lub w jakimkolwiek innym miejscu. Śmiało, napisz do nas!

 

Mongolia - zaplanuj swoją kolejną podróż!

Znajdź tanie bilety lotnicze oraz ekscytujące wycieczki i atrakcje.

Kontakt