Nepal

Nepal jest domem najwyższej góry świata - Mount Everest.
 

Odkryj Nepal - dom zdumiewającego Mount Everest

Pokryte śniegiem Himalaje, niesamowite szlaki górskie oraz niezwykła atmosfera wywodząca się z pięknych tradycji... mowa o Nepalu! Jest to bardzo ciekawe miejsce o nieprawdopodobnej przyrodzie i bogatej kulturze, które zdecydowanie warto odwiedzić. Spełnijcie marzenie zobaczenia Nepalu z KILROY’em!

W Nepalu położone są nie tylko Mount Everest, ale również 7 innych gór, które widnieją na liście 10 najwyższych szczytów na świecie. Nepal graniczy z Indiami i Chinami. Mimo, że gospodarczo kraj jest raczej ubogi, jest on bogaty w kulturę i tradycje.

Nepal Kathmandu Swayambhunath Monkey TempleKatmandu - stolica Nepalu

Katmandu jest gwarną stolicą Nepalu. To tam backpackerzy rozpoczynają swoją przygodę w tym kraju. W Kotlinie Katmandu znajdziecie mnóstwo historycznych zakątków i religijnych zabytków. W miejscu tym odbywa się również sporo festiwali. Odwiedzając to miejsce, warto na własne oczy zobaczyć Bodnath - największą buddyjską świątynię w Nepalu. Kolejnym religijnym miejscem, które warto odwiedzić jest świątynia Dakshinkali. Może Wam się podnieść ciśnienie, jeśli odwiedzicie świątynie gdy ma tam miejsce składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się w każdą sobotę oraz podczas październikowego festiwalu Dansai. Do najważniejszych zabytków Katmandu należą również Durbar Square, na którym znajduje się pierwotny pałac królewski czyli Hanuman Dhoka. Miejsce to wspaniale odzwierciedla tradycyjną architekturę Azji.

Durbar Square w Nepalu

Ciekawe wycieczki, które możecie zaliczyć będąc w stolicy:

Pokhara

To małe miasteczko nad rzeką również przyciąga wielu backpackerów. Warto się tam zatrzymać przed wędrówką lub raftingiem, gdyż właśnie stamtąd rozciąga się najpiękniejszy widok na wszystkie szczyty słynnych gór. Cisza, piękna natura w połączeniu ze spokojem medytujących osób, z pewnością podziałają na Was kojąco.

Nalanda

Legendarne miejsce, gdzie znajdują się słynny buddyjski uniwersytet i klasztor założone w V wieku.

Park Narodowy Royal Chitwan

Weźcie udział w jeep safari i na własne oczy zobaczcie azjatyckie nosorożce, leopardy i tygrysy. Piękna dzika przyroda i urzekające krajobrazy gwarantowane!

Region Everestu

Tego nie możecie przegapić podczas waszej podróży do Nepalu! Schronisko na Annapurnie jest idealnym miejscem z fantastycznymi widokami!

Atrakcje Nepalu

Nepal słynie ze swoich znanych na całym świecie szlaków górskich. Większość z nich znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 metrów n.p.m., a niektóre z nich sięgają nawet wysokości 5000 m.n.p.m.

W Nepalu popularny jest również teahouse trekking. Najlepsze do tego regiony to Annapurna (od 3 do 28 dni), Everest (od 6 do 30 dni) oraz Langtang/Gosainkunda/Helambu (od 5 do 18 dni). Na niektóre z wędrówek, będziecie musieli dostać specjalne pozwolenie. Koniecznie zaopatrzcie się w odpowiednie ubrania i akcesoria na każdy rodzaj warunków pogodowych. Oprócz tego, prosimy zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które pokrywa ewentualne koszty transportu helikopterem.

Anapurna, Nepal

Kajakarstwo jest również bardzo lubianą formą odkrywania Nepalu. Najlepiej wybrać się na spływ po rzece Rapti w Parku Narodowym Royal Chitwan.

Jeśli wolicie coś mniej intensywnego, polecamy wybrać się na loty widokowe ponad górami. W pewnością będziecie mieli okazję nacieszyć się przepięknymi widokami i zapamiętać je na całe życie. 

Trekking w Nepalu

Festiwalowy kalendarz Nepalu

Dasai Festival, który odbywa się w październiku, jest największym festiwalem w Nepalu. Przygotujcie się na nowe wrażenia! Może się okazać, że w skład programu festiwalu wchodzi składanie ofiar ze zwierząt i inne lokalne obrzędy.

Kiedy najlepiej wybrać się do Nepalu

Do Nepalu można w zasadzie wybrać się o każdej porze roku. Odradzamy jednak porę monsunową, trwającą od maja/czerwca do października. Wybierając się w góry, sugerujemy jechać do Nepalu w listopadzie. Wtedy możecie spodziewać się najlepszej pogody: dobrej widoczności i przejrzystego powietrza. Oprócz tych miesięcy pogoda jest raczej stabilna, pamiętajcie jednak, że ze względu na spore różnice w wysokości, temperatura może się sporo wahać. Dlatego też warto się przygotować na rozmaite okoliczności oraz zabrać ze sobą ciepły śpiwór, nawet jeśli śpicie w hostelach.

Wolontariat w Nepalu

W Nepalu ma miejsce również mnóstwo projektów wolontariackich, dzięki którym możecie przyczynić się do lokalnego rozwoju. Oto przykłady:

Bezpieczeństwo w Nepalu

Konflikty zbrojne między rządem i Maoistami zakończyły się w maju 2006 roku, ale stabilność kraju jest nadal niejasna. Zaleca się, aby śledzić wiadomości i unikać wszelkich publicznych demonstracji. Przemoc wobec turystów nie jest powszechna. Należy jednak pamiętać o kieszonkowcach oraz unikać samotnych spacerów po zmroku.

Potrzebujesz pomocy w organizacji podróży do Nepalu?
Napisz do nas!

 

Kontakt