Katar

Nowoczesna Doha przeplatana kulturą starożytną
 

Tanie podróże do Kataru - nowoczesnego Bliskiego Wschodu

Na wycieczce do Kataru, doświadczycie jak bogactwo i rozwój gospodarczy szybko zmieniają tradycyjny kraj arabski w futurystyczny Disneyland pełen drogich hoteli i centrów handlowych. Kraj ten jednak ma też dodatkowo do zaoferowania rozłożyste pustynie, oazy oraz niezwykłe zjawiska naturalne.

Od kiedy olej został głównym paliwem napędowym gospodarki kraju, Katar w rekordowo krótkim czasie stał się jednym z najbogatszych krajów świata. Bogaci szejkowie inwestowali miliony na przekształcenie starego arabskiego kraju w nowoczesne miasta pełne futurystycznych budynków w stylu "Jetsonów".

Doha - nowoczesna stolica Kataru

Katar - pierwsza liga Bliskiego Wschodu

Każdego roku liczba odwiedzających Katar turystów, jest równoznaczna z liczbą jego mieszkańców. Zapewne z tej okazji branża turystyczna w Katarze uświadomiła sobie, że warto inwestować nie tylko w budowę kurortów i luksusowych hoteli, ale dbać o charakter "prawdziwego arabskiego ducha", który pasuje do stereotypowych wyobrażeń o kraju arabskim z zatłoczonymi uliczkami, meczetami i typowymi domami wykonanymi z gliny. 

Dlatego też wybierając się do Kataru możecie się spodziewać zobaczenia wielu nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych czy architektonicznych, ale też mieć okazje odwiedzić prawdziwe beduińskie namioty czy wybrać się do łaźni. Niektórzy twierdzą, że Katar jest krok od osiągnięcia statusu arabskiego Disneylandu.

Zanim spakujecie walizki i pojedziecie do Kataru, musicie pamiętać, iż mieszkańcy kraju są wyznawcami islamu, co w praktyce oznacza, że nie piją alkoholu, a kobiety i mężczyźni ubierają się w tradycyjne stroje. Jako turysta odwiedzający Katar, należy pamiętać żeby respektować zasady dotyczące zachowania i ubioru obowiązujące w tym kraju.

Starajcie się uniknąć podróży do Kataru latem, ponieważ średnia temperatura przekracza tam 35 stopni, a do tego dochodzi bardzo duża wilgotność powietrza. Ponadto, latem często mają tam miejsce burze piaskowe.

Linia horyzontu Kataru

Doha - wielkie wizje i drogie hotele

Doha, najważniejsze miasto Kataru, to miejsce które urosło dzięki wielkim wizjom i ogromnym inwestycjom.

Doha jest znana ze swojej siedmiokilometrowej promenady, która podkreśla piękny kształt zatoki. Elegancji dodają rosnące palmy, drogie hotele oraz wysokiej klasy apartamenty. Należy się przygotować na fakt, że Katar jest drogim krajem, gdzie zakwaterowanie może być bardzo kosztowne. Zawsze można jednak zaoszczędzić pieniądze jedząc w niedrogich lokalach lub zatrzymując się u jednego z lokalnych ekspatów.

Około 40% ludności Kataru jest osobami posiadającymi korzenie arabskie. Reszta mieszkańców to osoby pochodzące z różnych miejsc świata, które przyjechały aby w nim pracować.

Słynna sztuczna wyspa w Katarze

Prawdziwa "arabskość" Kataru - Souq Waqif

Jeśli chcecie doświadczyć lokalnego życia, zachęcamy do odwiedzin targowiska Soug Waqif. Chociaż souk został niedawno odnowiony na potrzeby turystów, atmosfera się nie zmieniła - nadal jest tam tłoczno i gwarno. To tam właśnie można kupić tradycyjne stroje, przyprawy i egzotyczne pamiątki. Niestety, większość starych souków (targowisk) zostało zastąpionych gigantycznymi centrami handlowymi, gdzie bogaci mieszkańcy Dohy mogą dumnie zakupywać markowe nabytki.

Jeden z targów w Dosze

Bir Zekreet - oaza spokoju

Wizyta w Bir Zekreet jest niemal jak lekcja geografii dotycząca formacji pustynnych: można tutaj podziwiać stopniałe od wiatru miękkie skały osadowe, które przypominają filary zwieńczone wapiennymi kapeluszami. Okoliczne plaże zachwycą ciszą i spokojem. Czas tam spędzony możecie sobie umilić na zbieraniu muszli wyrzuconych przez wodę, które ozdabiają finezyjnie piasek. Dojazd do tego miejsca jest niełatwy, dlatego zobaczycie stosunkowo niewielu gości, dzięki czemu obszar ten jest świetnym pomysłem na spędzenie dnia oraz nocy pod rozgwieżdżonymi niebem.

Khor Al-Adaid - nadzwyczajne doświadczenie przyrodnicze

Ciekawym fenomenem naturalnym w Katarze jest zapewne Khor Al-Adaid. Jest to obszar ruchomych piasków zwanych inaczej morzem śródlądowym. Są to przepiękne srebrzyste diuny, które dzięki obecności płatków soli, tworzą lśniącą taflę w promieniach zachodzącego słońca. Pustynia ciągnie się aż do jeziora połączonego z Zatoką Perską. Na obszarze tym występują także żółwie czy manaty. Warto wspomnieć, że Khor Al-Adaid jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Al-Khor - tradycyjny Katar

Jeśli interesujecie się historią oraz kulturą, polecamy odwiedzić Al-Khor, które jest miastem portowym, które kiedyś było centrum gospodarki Kataru. W roku 1930 miasto straciło na świetności podupadło w biedę. Dzisiaj, Al-Khor jest uroczym i przytulnym miejscem, idealnym na spędzenie kilku dni w bardziej tradycyjnym stylu.

Masz przesiadkę w Katarze? Skorzystaj i odkryj  kolejny kraj!

Masz pytania dotyczące pobytu w Katarze?
Napisz do nas!

Katar - zaplanuj swoją kolejną podróż!

Znajdź tanie bilety lotnicze oraz ekscytujące wycieczki i atrakcje.

Contact