Gdzie się zatrzymać?

Śpij dobrze
Nie jest łatwo znaleźć dobre i tanie zakwaterowanie. Jeżeli wybierasz się w kilku miesięczną wyprawę - rezerwacja noclegu na bieżąco może być nie lada wyzwaniem. Jak tylko uda Ci się znaleźć miejsce poczujesz się jak w domu i zrozumiesz, że szukanie było warte zachodu.

Aby zacząć, należy pamiętać o kilku zasadach przy wyborze noclegu:

  • Pamiętaj nawet, jeśli przewodniki dysponują długą listą hosteli i hoteli - wszyscy mają do niej dostęp.
  • Jeżeli podróżujesz w sezonie, to dobry pomysł by zarezerwować swoją pierwsza noc lub dwie z dużym wyprzedzeniem w wielkim mieście. Lepiej nie ryzykować brakiem noclegu lub sytuacją gdzie będziesz zmuszony zapłacić bardzo wysoka cenę za pierwszą dobę.
  • Jeżeli podróżujesz poza sezonem możesz spokojnie negocjować cenę – może będziesz miał dostęp do różnych rabatów.

Można powiedzieć, że standard zależy od wysokości ceny zakwaterowania. Zakwaterowanie możemy podzielić na:

Namiot i kamping

Najtańsza opcją noclegu jest własny namiot na polu kampingowym. Niestety nie we wszystkich krajach jest rozwinięta opcja kampingowa tak jak w Skandynawii, Europie, USA, Kanadzie, Australii oraz nowej Zelandii. Na niektórych kampingach istnieje możliwość wynajęcia kabiny na noc.

Hostel

Hostel to również tanie rozwiązanie, gdzie bardzo często dzieli się pokój i WC z innymi backapcker’ami. Zazwyczaj trzeba wykupić kartę członkowską do hostelu w danym kraju, która nie zawsze należy do tanich wydatków, jednak dzięki niej otrzymamy wiele zniżek do tanich miejsc.

Pensjonat

To trzecia z możliwych opcji, która jest stosunkowo tania. Pensjonaty są jak hotele bez gwiazdek. W nich zazwyczaj masz swój pokój z łazienką na korytarzu.

Hotele

To najdroższe rozwiązanie. Oferujące różne stopnie luksusu, który mierzny jest przez międzynarodowy system gwiazdek – im więcej gwiazdek, tym wyższy standard i wyższa cena.

Couch surfing

Couch Surfing jest popularnym sposobem na darmowe zakwaterowanie. To opcja zamienna, co oznacza, że musisz zarejestrować się na oficjalnej stronie, udostępnić swój adres i lokum dla możliwych przyjezdnych backapcker’ów, a w zamian za to Ty możesz skorzystać z tej opcji w kraju, do którego zmierzasz. Idea couch sufingu to wymiana kulturowa i społeczna - szansa na poznanie bezpośrednio kultury innego państwa. Pamiętaj, że ta opcja nie gwarantuje pokoju, lecz kanapę (w niektórych przypadkach).

Darmowe noclegi

Co?! Za darmo?! Tak, w niektórych częściach świata, rzeczywiście można uzyskać bezpłatne zakwaterowanie i być może darmowy posiłek po przez wolontariat w pracy społecznej od 5-8 godzin dziennie. Oczywiście, to wszystko zależy od ciebie, jaki rodzaj zakwaterowania Cię interesuje. Zaoszczędzisz pieniądze przez pobyt na campingach, poznać nowych przyjaciół w hostelu, zrelaksować się w pensjonacie i zafundować sobie raz na jakiś czas w dobrym hotelu - wtedy pieniądze będzie przejść długą drogę, i będzie można przeładować baterii od czasu do czasu.

Kontakt