Jedzenie i picie

Jedzonko!
Jedzenie podczas podróży dookoła świata może być ciekawą przygodą. Nawet jeżeli mówi się, że wszystko smakuje jak kurczak, to na pewno będziesz zaskoczony przyprawami i różnymi smakami świata

W większości regionów świata nie powinieneś mieć trudności w znalezieniu przyzwoitego jedzenia, ponieważ lokalne i międzynarodowe dostępne jest już wszędzie. Przy odrobinie wysiłku możesz dowiedzieć się od innych backpacker’ów, lub od lokalnej ludność jakich potraw powinienieś sprobować i gdzie można je dostać w dobrej cenie. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem dobrego jedzenia, jedz tam gdzie miejscowi mieszkańcy.

Biegunka to nieunikniony element każdej wyprawy!

Podczas swojej wielo miesięcznej wyprawy musisz trzymać się z daleka od drogich restauracji, jednak raz na jakiś czas wybierz się na prawdziwy obiad.  Tanie jedzenie może podrażniać żołądek – to nie unikniony element podróży. Upewni się by zabrać ze sobą środki ostrożności, witaminy. Zawsze pij wodę mineralną w dużych ilościach. Zawsze myj ręce (lub użyj żelu antybakteryjnego) oraz trzymaj się starego brytyjskiego przysłowia : "boil it - peel it - cook it, or forget it", czyli zawsze gotuj i obieraj ze skórki warzywa bądź owoce by uniknąć mozliwych wirusów.

Rozmówki pomocną dłonią

W niektórych częściach świata lokalna karta meny jest w języku lokalnym – zwykłe zamówienie może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego KILROY poleca podręczne rozmówki w różnych językach, dzięki temu samodzielnie odczynasz np. kartę menu. Ucząc się samemy słówek, możesz nawet nawiązac konwersacje z miejscowymi mieszkańcami. Jeżeli jesteś na coś uczolony lub prowadzić spejlaną diete upowinij się, że zamawiasz poprawne dania.

Woda pitna vs bakterie

W większości krajów rozwijających się woda pitna nie pochodzi z kranu. Jeżeli nie chcesz ryzkować zawsze pij wodę butelkowaną - jeżeli nie jest dostępna, użyj filtra , który oczyści wodę z możliwych bakteri. To samo odnosi się do potoków, rzek i jezior. Zawsze gotuj  wodę przed jej spożyciem, lub użyj substancji chemicznych oczyszczających wodę bądź filtrów.

Jedz zdrowo

Podczas podróży w  nieznanych rejonach, upewnij się aby jeść i pić regularnie – nie pomijaja nigdy posiłków. Unikaj fastfoodów. Może wydawać się to oczywiste, jednak podczas podróży cieżko utrzymać zdrowy tryb życia.

Contact