Komunikacja

Wziąć telefon czy go nie wziąć o to jest pytanie?
Internet i telefon/smartfony usprawniły komunikacje na całym świecie, nadal jednak istnieją miejsca na ziemi, gdzie odczytanie e-mail zajmuje parę godzin lub witryny internetowe ładują się parę godzin. O to przewodnik do komunikacji podczas podróży.

Hardcore'owy backpacker zostawia w domu swój telefon/smartfon i rusza w świat bez urządzeń elektronicznych, które są źródłem kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Pocztówki wysyłane raz na jakiś czas, służą jako ślad pozostawiony na trasie. Zaletą ‘braku komunikacji’ jest redukcja stresu spowodowana bodźcami ze środowiska, w którym żyliśmy. Dzięki temu można skupić się w pełni na wyprawie, odkrywaniu samego siebie oraz poznawaniu nowych kultur itp. Z jednej strony telefony/smartfony są użytecznymi źródłem informacji i łączności, przechowywania danych.

Smartfon tajną bronią

Tak samo jak Internet, sygnał telefoniczny jest dostępny praktycznie wszędzie. Sieć WiFi również rozwija się bardzo szybko. Twój telefon/smartfon służy również do przechowywania danych (upewnij się, że Twoja karta ma wystarczająco dużo miejsca), kalkulator, przelicznik waluty, blog, pamiętnik, translator, zapasowa kamera i rożnego rodzaju aplikacje podróżnicze. Nawet przewodnik może być dostępny jako aplikacja – dzięki temu oszczędzasz miejsce i wagę swojego bagażu.

Połączenia telefoniczne

Jeżeli potrzebujesz skontaktować się z rodziną podczas swojej podróży, po powrocie do domu odczujesz skutki międzynarodowych połączeń – są bardzo drogie.  Powinieneś zainteresować się przed wyjazdem jak wyglądają stawki połączeń międzynarodowych. Prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie zakup międzynarodowej karty SIM, która działa w paru rejonach świata. Będziesz dzięki temu mógł wykonywać tańsze połączenia. Alternatywnymi i tańszymi opcjami są połączenia przez Internet dzięki Skype lub MSN. Możesz również zainstalować inne aplikacje, dzięki, którym będziesz miał możliwość wykonania telefonu w miejscach z dostępem do Internetu i WIFI.

Laptop

Nie polecamy zabierania ze sobą laptopa – chyba, że potrzebujesz go z jakiegoś ważnego powodu. Pamiętaj, że to dodatkowy ciężar. Podczas podróży może zostać uszkodzony lub zostać skradziony – naprawdę nie warto! Jeżeli jednak musisz zabrać ze sobą urządzenie do komunikowania się - upewnij się, że nie zajmuje ono dużo miejsca jak również nie waży zbyt wiele. Nie zapomnij o zapasowej kopii najważniejszych danych takich jak zdjęcia, osobiste pliki itp. Regularnie kopiuj wszystko na pamięć USB lub zapisuj dane online.

Kontakt