Nagłe wypadki

Nawet jeżeli nic Ci się nie stało - badź ostrożny
W razie nagłego wypadku podczas podróży, powinienieś zawsze pamiętać o podstawowych procedurach postępowania w takich sytuacjach.

Choroba/wypadek

Upewnij się, że znasz numery awaryjne w kraju w którym się znajdujesz. W nagłych sytuacjach zadzwoń do swojego zakładu ubezpieczeniowego by zorientować się jak zachować się w danej sytuacji i zawsze  miej przy sobie karte ubezpieczeniową. Swoje dane  osobowe przechwuj w oczywistym miejscu tak by personel medyczny mógł je odnaleźć. Pamiętaj - o zestawie pierwszej pomocy, który będzie przy Tobie.

Ból zęba

Jeżeli dopadnie Cię ból zęba i pilnie będziesz potrzebował dentysty - zadzwoń do swojej firmy ubezpieczeniowej i poproś o pomoc. Zazwyczaj ubezpieczenie podróżne obejmuję usługi stomatologa oraz ośrodka zdrowia w rejonie do którego się  wybierasz.

Ups! Gdzie mój paszport?!

W przypadku utraty paszportu należy zgłosić się do lokalnej policji, spisać raport a następnie skontaktować się z najbliższą ambasadą lub konsulatem. Tego typu organy władzy są wstanie wydać tymczasowy paszport i pozostałe informacje. Jeżeli jednak znajdujesz się w kraju w którym nie ma ambasady lub konsulatu z  Twojego kraju – skontaktuj się ze służbą celną w swoim kraju i poproś o wskazówki. Członkowie UE mogą kontaktować się z innymi ambasadami z EU w celu uzyskania tymczasowego paszportu. Tymczasowy paszport (w większości przypadków) jest tylko ważny podczas podróży powrotnej.

Nagłe wypadki podczas podróży

W przypadku rzadko spotykanej śmierci (na przykład członka rodziny bądź towarzysza podróży) musisz natychmiast zgłosić się do swojej ubezpieczalni, a także musisz skontaktować się z ambasadą lub konsulatem kraju w którym się znajdujesz.

Karta kredytowa/ telefon komórkowy

W przypadku kradzieży karty kredytowej lub telefonu komórkowego – pamiętaj aby od razu skontantować się z bankiem lub operatorem , który jest dostępny zwykle 24h na dobę pod numerem awaryjnym - który od razu dokonuję blokady karty kredytowej.

Skradziona gotówka na wakacjach

Gdy stracisz wszystkie pieniądze, masz różne opcje: możesz skontaktować się z firmą ubezpieczeniową lub odebrać przelew od znajomych lub rodziny przez pośredników takich jak Western Union lub zasięgnąć porad w najbliższej ambasadzie lub konsulacie. Dobrym pomysłem jest zachowanie niewielkiej kwoty (50-100 EURO) na ‘czarną godzinę’, która porozdzielasz i ukryjesz w różnych miejscach w swoim bagażu. Nigdy nie przechowuj większej sumy w jednym miejscu!

Zgubione dokumenty podróży

W przypadku utraty dokumentów podróży takich jak: biletów lotniczych, voucherów na wynajem samochodu, bony na wycieczki – nie przejmuj się! Większość dokumentów jest przechowywana elektronicznie – KILROY jest w stanie Ci pomóc! Nasza rada – zeskanuj i skopiuj wszystkie dokumenty oraz przechowuj je w formie elektronicznej na e-mailu, lub na USB. Dzięki temu będziesz miał łatwy dostęp do nich w każdej chwili. Jeżeli jednak utracisz dokumenty, które nie są wymienne - skontaktuj się z naszym agentem, który wyda odpowiedni dokument.

Wypadek podczas wyprawy

Padłeś ofiara napaści? – Skontaktuj się z policja lub władzami lokalnymi i zgłoś zdarzenie. Udaj się do lekarza, jeżeli to potrzebne i zadzwoń do firmy ubezpieczeniowej, która doradzi Ci odnośnie dalszego postępowania.

Areszt i więzienie

Jeżeli z jakiś przyczyn zostaniesz aresztowany w obcym kraju musisz się skontaktować ze służbami zagranicznymi przez ambasadę lub konsulat. Prawa kraju z którego pochodzisz nie obowiązują zagranicą. Warunki ośrodków karnych za granicą bardzo często odbiegają od tych, w Twoim kraju. Większość krajów zezwala na kontakt z ambasada, prawnikiem , ale nie miej nadziei , że proces zostanie przyspieszony – wręcz przeciwnie nastaw się na bardzo długi proces.

Ekstremalne warunki pogodowe i klęski żywiołowe

Jeżeli Twoja podróż zostanie przerwana przez powodzie, burze tropikalne, trzęsienia ziemi, tsunami, konfliktami zbrojnymi lub innymi klęskami żywiołowymi - podążaj za instrukcjami podanymi przez władze lokalne i nie panikuj. Jeżeli odwiedzasz rejony wysokiego ryzyka, upewnij się, że wiesz dokładnie, co robić w razie sytuacji awaryjnych lub ewakuacji.

 

Kontakt