Szok kulturowy - jak sobie z tym radzić?

Poznaj nowe kultury
Przyjazd do nowego kraju może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeżeli chodzi o podróż bezpośrednio do krajów takich jak: Indie, Chiny, Afryka, Ameryka Łacińska.

Upał nie do zniesienia, zatłoczone ulice, zanieczyszczone powietrze, kurz i obcy język, którego nie rozumiesz, być może nie jesteś pasjonatem lokalnej żywności i Twój hotel znajduje się pomiędzy nocnymi klubami? Pierwsza noc w nowym miejscu i masz dosyć?!- To właśnie jest szok kulturowy.

Szok kulturowy - część doświadczenia

Wszyscy podróżujący doznają pewnego rodzaju szoku kulturowego po przybyciu do nowego kraju, który różni się od ojczyzny pod względem kultury, religii i języka itp. Szok kulturowy może być lekki lub ciężki, ale w każdym przypadku wstrząs kulturowy jest również częścią podróży i w pewnym sensie jest również powodem podróży. Podróżując odkrywasz rzeczy, których nie jesteś w stanie odnaleźć w swoim kraju. Musisz być cierpliwy i dać sobie parę dni na poznanie nowego środowiska.

Przygotuj się na szok kulturowy

Aby przezwyciężyć szok kulturowy należy przygotować się na to co może się wydarzyć. Zapoznaj się z miejscem, które zamierzasz odwiedzić, sprawdź lokalną kulturę, zwyczaje, przyzwyczajenia oraz jak radzić sobie w codziennym życiu. Jak zamówić jedzenie, jakie dawać napiwki, jak używać łazienki lub jak pytać o drogę. Czytanie blogów podróżnych – to bardzo dobry sposób by dowiedzieć się z pewnego źródła co nas czeka na miejscu. Jak powinniśmy się zachowywać i czego wystrzegać.

Kontakt