Wszystkie kategorie

Kilka słów o wolontariacie

  • Wolontariat jest najcenniejszym doświadczeniem jakie Cię spotka!
    Wolontariat jest najcenniejszym doświadczeniem jakie Cię spotka!

Wolontariat może być za równo psychicznym jak i fizycznym wyzwaniem. Jeśli chcesz tego doświadczyć, musisz przygotować się i wykazać entuzjazm w zderzeniu z nową kulturą. Zapewne masz teraz wiele pytań, dlatego polecamy zapoznać się z cennymi wskazówkami zawartymi poniżej.

Czy naprawdę chcę być wolontariuszem?

Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć jest czy naprawdę chcesz być wolontariuszem. Trzeba pamiętać, iż wolontariat to nie wakacje i odpowczynek. Pracuje się 7 dni w tygodniu i ważne jest to, by być zaangażowanym w dany projekt.

Jak długo powinien trwać wolontariat?

Nasze projekty trwają od tygodnia do okołu 30 tygodni. By rzeczywiście przyczynić się do pozytywnych zmian, radzimy poświęcić na dany projekt przynajmniej 4 tygodnie. Jeśli chodzi o pracę z dziećmi, należy spędzić trochę więcej czasu (przynajmniej 6-8 tygodni), gdyż dzieci mają trudności z przezwyczajaniem się do i odzwyczajaniem od nowych wolontariuszy. Miejcie na uwadze, iż pierwszy tydzień zawsze jest formą wprowadzenia do nowego projektu, a nie rozpoczęcia bezpośredniej pracy.

Za co płacę jadąc na wolontariat?

  • Zakwaterowanie
  • Posiłki
  • Całodowa pomoc lokalna
  • Transport do i z miejsca projektu
  • Koordynacja projektu
  • Darowizna dla projektu
  • Administracja projektu z władzami lokalnymi

Co jest zapewnione podczas wolontariatu ?

Zakwaterowanie jest zawsze zapewnione na miejscu. Oczywiście nie należy spodziewać się luksusów, będzie to albo dom dla wolontariuszy albo hostel z łóżkami polowymi. Czasami istnieje możliwość zatrzymania się u jednej z rodzin. Zazwyczaj pokoje są dzielone z innym wolontariuszem, aczkolwiek płacąc ekstra, można wynająć osobny pokój.

Podczas wolontariatu, posiłki są również wliczone. Czasami wliczone są wszystkie posiłki, a czasami tylko niektóre z nich. Jest to podstawowe, skromne jedzenie, dlatego jeśli cierpisz na jakieś alergie, prosimy jak najszybciej to zgłosić. Transport z lotniska do miejsca zakwaterowania jest również zazwyczaj wliczony (są jednak wyjątki).

Z uwagi na fakt, że projekty różnią się między sobą z uwagi na kraje i regiony, by uzyskać wszelkie niezbędne informacje, należy skonsultować się z jednym z naszych doradców.

Jakie wymagania muszę spełnić by zostać wolontariuszem?

Żadnych - każdy może być dobrym wolontariuszem i pomagać innym. Z drugiej strony, zawsze warto dać nam znać co studiujecie lub gdzie pracujecie. Na tej podstawie, postaramy się znaleźć projekt, w którym Twoja wiedza i umiejętności będą przydatne.

Prezenty czy pieniądze jako podarunki?

Zdecydowanie odradzamy dawania pieniędzy jako darowiznę. Nigdy nie będziecie wiedzieli na co one są przeznaczane. Jeśli chcecie coś podarować, najlepiej wziąć ze sobą ubrania, kredki czy książki (po angielsku).

Mogę samemu polecieć do Azji i na własną rękę znaleźć wolontariat?

Można to zrobić, ale nie polecamy takiego rozwiązania. Po pierwsze, istnieje ryzyko pracy w innym kraju bez pozwolenia, co oznacza iż nie będziecie mogli uzyskać jakiejkolwiek pomocy jeśli coś pójdzie nie tak. Oprócz tego, projekty w które się zaangażujecie mogą okazać się nielegalne, a jedyną korzyść z Twojej pomocy czerpać będą organizacje a nie Ci, którzy jej potrzebują. Na dodatek, jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani z wolontariatu, który odbywacie, KILROY zawsze może Ci pomóc zorganizować coś innego.

Masz więcej pytań dotyczących wolontariatu?
Skontaktuj się z nami!
Kontakt